Urządzenia i technologie

Porównanie urządzeń i technologii magazynowych

Bardzo ważnymi urządzeniami magazynowymi są kolektory danych. Na rynku można znaleźć terminale lub kolektory, które zasadniczo równią się od siebie. Terminal to przenośny komputer wyposażony  w czytnik kodów kreskowych, graficzny wyświetlacz, klawiaturę jak i własną pamięć oraz system operacyjny (np. Android), dodatkowo może być wyposażony w dodatkowe moduły. Terminale mobilne umożliwiają nie tylko odczytywanie, pozwalają także na zliczanie, filtrowanie i bezpośrednie zapisanie informacji w bazie danych. Nowoczesne terminale poprzez wbudowane moduły łączności bezprzewodowej komunikują się zdalnie z serwerami. Główną różnicą między terminalem a kolektorem jest system operacyjny. Kolektory danych działają najczęściej na oprogramowaniu dedykowanym przez producenta urządzenia. Natomiast Terminale działają zazwyczaj na Androidzie.

 Porównanie technologii

Kolektory z systemem DOS

Proste i łatwe w obsłudze urządzenia do gromadzenia i transmisji danych. System DOS – dyskowy system operacyjny jest jednym z najstarszych systemów operacyjnych komputerów IBM-PC. Nadal jest używany na komputerach niewymagających zaawansowanych rozwiązań informatycznych. System jest jednozadaniowy i jednoużytkownikowy. System DOS często utożsamiany jest jako przestarzałe oprogramowanie.

 

Kolektory z systemem Windows

Kolektory z systemem Windows również należą do narzędzi starszego typu. Charakteryzują się małymi i nieczytelnymi wyświetlaczami z niewygodnymi przyciskami. Wprowadzanie na nich danych jest uciążliwe, mogą również wystąpić problemy z wymianą danych.